The IDX IA-200A AC Adapter is robust and careful design will satisfy all your power needs. The IA-200a is a camera AC Adapter with 2 DC outlets. By connecting the 4-pin male XLR Connector end of a DC power cable to the 4-pin female XLR connector, the user will be able to power a range of equipment with power consumption equal to or less than 100W. Connect the cables 4-pin female XLR connector to the 4-pin male XLR connector of the camera, light, or other equipment. It can be used to power 2 cameras, monitors or other equipment simultaneously.
- Good power efficiency and comparatively light weight
- 7.20 A current helps your device charge quickly
- Up to 100 W maximum power output
- Camcorder device supported according to your requirements with maximum productivity
- AC Adapter with 110 V AC input voltage for better reliance and maximum dependability
- Delivers constant 13.8 V DC for smooth functioning & charging of the device
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Panasonic |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage Range | 100 V AC - 240 V AC |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Output Voltage | 13.8 V DC |
| Maximum Output Current | 7.20 A |
| Maximum Output Power | 100 W |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Panasonic |

