AC power, telephone and coax lines can provide direct pathways for surges and spikes to enter and damage expensive audio/video equipment. Panamax?s SP8-AV 8-Outlets Surge Suppressor eliminates voltage irregularities and protects your AV system.
- Helps you ensure that your components perform at peak levels
- 8 receptacles to protect your equipment from transient surges
- Give your devices maximum protection with 1125 J energy rating
- 6 ft cord length gives you more freedom as to where you place your connected equipment
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Nice S.p.A. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Surge Current | 60 kA |
| Dataline Protection | Coaxial Cable Line |
| Receptacles | 8 |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Maximum Line Current | 15 A |
| Surge Energy Rating | 1125 J |
| Audio | |
|---|---|
| Power Handling | 1800 VA |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Nice S.p.A. |
| Cables | |
|---|---|
| Power Cord/Cable Length | 6 ft |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.