Best in class protection with our over/under voltage protection technology - the best protection ever available at this price point!
Convenient & innovative USB charging with a spot to rest a phone and/or tablet directly on the wall.
Circle of Protection indicator offers peace of mind at a glance with protection, voltage and wiring status lights.
- Helps you ensure that your components perform at peak levels
- 6 x AC Power receptacle offers premium protection for the connected devices
- Give your devices maximum protection with 1080 J energy rating
- Easily connect to a wall outlet with 6 ft cord
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Panamax |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Surge Current | 3 kA |
| Dataline Protection | Telecommunication |
| Receptacles | 2 x USB |
| Plug/Connector Type | Right Angle |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 5 V DC |
| Maximum Line Current | 15 A |
| Surge Energy Rating | 1080 J |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | External |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Under Voltage |
| Manufacturer | Nice S.p.A. |
| Cables | |
|---|---|
| Power Cord/Cable Length | 6 ft |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.