Description
Improves Picture and Sound Quality
The PM8-AV's Power Cleaning and Filtration eliminate common symptoms of contaminated power (including loss of detail, pops, hisses, hums and visual artifacts) and allows your A/V equipment to perform up to its full capability.
Surge Protection
Exclusive Protect or Disconnect™ circuitry. In the event of a catastrophic surge such as lightning, it completely disconnects AC power to connected equipment.
Safety
Engineered and built to meet the latest UL Safety requirements (UL 1449 3rd Edition)
- Hi Def Ready
- Hi-Def Designed to work with your High Definition system.
- Eight (8) filtered and surge protected outlets.
- Surge Protection
- Exclusive Protect or Disconnect™ circuitry. In the event of a catastrophic surge such as lightning, it completely disconnects AC power to connected equipment.
- Protects equipment from electrical surges that travel over telephone lines.
- 8 Outlets
- Telephone Line Protection
- Cable/Sat Protection
- Protects equipment from electrical surges that travel over cable, satellite, and antenna lines.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Panamax |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Receptacles Detail | 8 |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Maximum Line Current | 15 A |
| Load Capacity (Watt) | 1800 W |
| Surge Energy Rating | 1125 J |
| Appearance | |
|---|---|
| Placement | Floor |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | EMI / RFI |
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Minimum Frequency | 50 Hz |
| Manufacturer | Nice S.p.A. |

