- Prolong the life of your equipment by connecting them to the surge protector
- 2 receptacles to protect your equipment from transient surges
- 1350 J offers great protection against surges and line noise
- Easily connect to a wall outlet with 4.8" cord
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Panamax |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Surge Current | 60 kA |
| Receptacles | 2 |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Maximum Line Current | 15 A |
| Surge Energy Rating | 1350 J |
| Audio | |
|---|---|
| Power Handling | 1800 VA |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | External |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Surge |
| Manufacturer | Nice S.p.A. |
| Cables | |
|---|---|
| Power Cord/Cable Length | 4.8" |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.