The D10-PFP is a sturdy, rack-mountable power distributor. Featuring 10 rear panel outlets with circuit breaker, it offers a convenient way to power a rack full of equipment up to a 15 amp load.
The sturdy, all steel construction and heavy-duty 6 foot (14 AWG) three conductor cord provide ultimate durability and longevity.
Note that the D10-PFP is a power distributor only, and offers no surge protection or conditioning functions, making it an ideal extension to an existing branch circuit.
- 10 provides secure, reliable connection with added productivity
- 6 ft cord length for efficient and convenient connectivity
- Comes in black color to better suit the theme of the area
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Nice S.p.A. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Receptacles | 10 |
| Input Voltage | 140 V AC |
| Power Rating | 1800 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Nice S.p.A. |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 6 ft |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





