THINKSTATION & THINKPAD | P SERIES WORKSTATION FAMILY
Fostering creativity for professionals across industries
P Series advantage
Our workstations feature superior engineering and innovative design, tested and certified to render apps seamlessly by independent software vendors (ISVs). Whether complex graphics, computer aided design, or AI, we offer a workstation that works for you. Plus, with the Lenovo Performance Tuner, you can customize your system to the programs you use-and how you use them.
- Intel Xeon 3.20 GHz processor offers high performance, built-in security, and remote management for business needs
- 64 GB of large memory capacity enables lag-free multitasking and smooth gaming performance
- Workstation runs complex database programs efficiently, ensuring speed and consistent performance
- 1 TB SSD capacity offers amazing storage room for all your critical data and projects
- 1400 W power supply unit (PSU) included for dependable energy delivery and long-term system reliability
- Windows 11 Pro for Workstations OS enhances productivity and creativity with a smooth, intuitive interface and powerful features
- The DDR5 SDRAM memory technology ensures smooth PC performance by transferring data across components efficiently
- Tower form factor is ideal for hosting internal apps, websites, or sensitive data with reliable performance
- 10 Gigabit Ethernet boosts business network performance with ultra-fast connectivity for data-intensive applications
- Dodeca-core (12 Core) processor core helps workstation process
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Xeon |
| Processor Model | w5-3425 |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Speed | 3.20 GHz |
| L3 Cache | 30 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Graphic Controllers | 1 |
| Graphics Memory Capacity | 8 GB |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 64 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Clock Speed | 4.80 GHz |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Storage | |
|---|---|
| Solid State Drive Configurati | 1 x 1TB |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Number of Solid State Drives | 1 |
| RAID Supported | No |
| Solid State Drive Interface | PCI Express 4.0 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Maximum Power Supply Wattage | 1400 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Localization | English (US) |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | English |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | W790 |
| Frequency | 60 Hz |
| Controller Type | NVMe |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

















