THINKSTATION & THINKPAD | P SERIES WORKSTATION FAMILY
Fostering creativity for professionals across industries
- 64 GB of large memory capacity enables lag-free multitasking and smooth gaming performance
- Workstation features specialized components to handle heavy computational tasks with ease
- 1 TB SSD capacity offers amazing storage room for all your critical data and projects
- 750 W power supply unit (PSU) fulfills your systems power needs for smooth and uninterrupted performance
- Windows 11 Pro OS enhances productivity and creativity with a smooth, intuitive interface and powerful features
- DDR5 SDRAM memory technology moves data efficiently across CPU cycles for maximum speed and productivity
- 1 processors supported for enhanced, dependable system performance and maximum usability
- Tower form factor supports easy customization and upgrades for long-term flexibility and efficiency
- Wireless LAN provides stable, high-speed internet for efficient work and seamless streaming
- Gigabit Ethernet delivers up to 10x faster speeds than standard Ethernet for high-performance networking and uplinks
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core Ultra 9 |
| Processor Model | 285K |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 1 |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Generation | 2nd Gen |
| Processor Threads | 24 |
| Processor Core | Tetracosa-core (24 Core) |
| Processor Socket | Socket LGA-1851 |
| L3 Cache | 36 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Number of Graphic Controllers | 1 |
| Graphics Memory Capacity | 8 GB |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 64 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Clock Speed | 5.60 GHz |
| Total Number of Memory Slots | 4 |
| Memory Configuration | 2 x 32GB |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unregistered |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Solid State Drive Configurati | 1 x 1TB |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| RAID Supported | Yes |
| Solid State Drive Interface | PCI Express 4.0 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Maximum Power Supply Wattage | 750 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 9 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Localization | English (US) |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | English (US)/English (UK) |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | W880 |
| AI-powered | Yes |
| Frequency | 60 Hz |
| Controller Type | Serial ATA |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Release Year | 2025 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.















