High quality memory for your PC | Experience your computer's true performance potential. | Improve System Speed
Memory is the most cost effective and simple DIY upgrade you can install to unleash your PC's full potential, and speed up overall responsiveness.
More Apps. More Files
Become a multi-tasking maven when you upgrade your PC with more memory. Open more apps. Open larger files. Plus, work with multiple files all at the same time.
Save ,,, vs Factory
Save BIG vs factory memory options. Plus, select among options not offered by the factory. OWC makes it easy to find the perfect upgrade to fit your needs.
- Memory is the most cost-effective DIY upgrade you can make to your PC.
- Unleash the true speed and performance of your system and applications.
- Experience increased efficiency and productivity. Open more apps and files, all at the same time.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Other World Computing |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Data Transfer Rate | 1.33 GT/s |
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Standard | DDR3-1333/PC3-10600 |
| Memory Voltage | 1.50 V |
| Number of Modules | 2 x 16GB |
| Number of Pins | 240-pin |
| CAS Latency | CL9 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Other World Computing |