Peerless-AV's Outdoor Universal Tilt Wall Mount provides a sure way to mount flat panel displays outdoors with its corrosion resistant E-Coat finish and stainless steel hardware. In addition to simple installation with its Hook and Hang™ design, this mount offers tilt functionality while keeping the display a mere 2.64" (67mm) from the wall. The IncreLok™ tilt technology allows you to lock the tilt angle in 5° increments for your ideal viewing experience and to prevent tampering or undesired adjustment. Tamper-resistant hardware deters theft, offering peace-of-mind with every installation and for additional security, the mount has accommodations for optional padlocks.
- Made of corrosion resistant materials for weather resistance
- Lock the tilt angle in 5° increments for the perfect view and also prevent tampering or undesired adjustment with the IncreLok™ tilt technology
- Universal mount fits displays with mounting patterns up to 738 x 405mm (29.04"W x 15.95"H) and up to 600 x 400mm VESA® compliant
- Horizontal display adjustment up to 8" (203mm) for better display placement
- Tamper-resistant hardware is standard and also has accommodations for optional padlocks
- Wood, concrete or cinder block mounting hardware included
- 2.64" (67mm) from the wall
- Double stud mounting with 16" , 20" & 24" stud placements
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 75" |
| Minimum Screen Size Supported | 32" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 175 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 600 x 400 |
| Mount Surface | Wall |
| Maximum Adjustable Depth | 5.51" |
| Minimum Adjustable Depth | 2.64" |
| Minimum Tilt Angle | -5° |
| Maximum Tilt Angle | 15° |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Tilt |
| Finishing | Electro Coating Powder Paint |
| General Features | |
|---|---|
| Mount Pattern | Universal |
| Durability | Weather Resistant |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | Paramount |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |

