Peerless-AV's Outdoor Articulating Wall Mount is the ideal mounting solution for 42"-75" indoor or outdoor displays. The EPA762PU is specially coated with a protective anti-corrosive e-coating that repels against damaging temperature-related and outdoor corrosive elements. This all-season mounting solution is ideal for patios or decks, as well as installations in humid indoor areas like sun-rooms, locker rooms, bathrooms, car washes, indoor pools or water parks.
- Wood, concrete and cinder block mounting hardware included
- Includes all necessary wall and display attachment hardware
- IncreLok™ tilt allows adjustment of +15°/-5°
- Universal mounting pattern accommodates a variety of display mounting patterns
- Open wall plate design for increased wall access and improved aesthetic
- Universal model extends from 4.50" (114mm) to 22.72" (577mm) from the wall
- Fits displays with mounting patterns up to 730 x 405mm (28.75"W x 15.95"H) and up to 600 x 400mm VESA® compliant
- Made of corrosion-resistant materials for weather resistance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 75" |
| Minimum Screen Size Supported | 42" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 150 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 730 x 405 |
| Mount Surface | Wall |
| Maximum Adjustable Depth | 22.72" |
| Minimum Adjustable Depth | 4.50" |
| Minimum Tilt Angle | -5° |
| Maximum Tilt Angle | 15° |
| Maximum Swivel Angle | 45° |
| Minimum Swivel Angle | -45° |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Swivel |
| Finishing | Electro Coating Powder Paint |
| General Features | |
|---|---|
| Mount Pattern | Universal |
| Durability | Weather Resistant |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | Paramount |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.