Mighty Mo 20 4-post adjustable racks are allows all 4 mounting rails to be adjusted even after the rack has been fastened to the floor. Availble in depths of 30" , 36" & 42" depths in both square hole cage nut styles or threaded rails. Front and rear waterfalls allow for equipment patching and server patching. All styles of Mighty Mo 20 vertical managers can be mounted front or rear and airflow baffles can be mounted to manage the airflow of side breathing equipment.
- Large selection of Channel and 4-Post racks
- All 4 mounting rails to be adjusted even after the rack has been fastened to the floor
- Front and rear waterfalls allow for equipment patching and server patching
- Static capacity 2,000 lbs
- Threaded hole and square hole punch available on all channel and 4 post racks
- Deeper waterfall for increased cable capacity
- Rack includes two packages of hook and loop D-style straps and 50 #12-24 cage nuts and screws, do not have to purchase as separate items; money saving
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Floor Standing |
| Rack Height | 51U |
| Rack Depth | 40" |
| Rack Type | Open Frame |
| Rack Post Quantity | 4 |
| Static/Stationary Weight Capacity | 2000 lb |
| Maximum Weight Capacity | 2000 lb |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







