Mighty Mo 20 Dual Adjustable Base 4-post racks provide greater flexibility and optimum efficiency in any data center or telecom room. The base angles adjust in depth with the rails reducing the overall footprint when the rail spacing is reduced. Front and rear waterfalls allow for equipment patching and server patching. All styles of Mighty Mo 20 vertical managers can be mounted to the front or rear.
- Adjustable Depth: Adjustable Depth: Depending on the version depth can be adjusted in 1 inch increments from 21 inches to 32 inches or 31 inches to 42 inches in depth to meet the need of nearly any application.
- Built-in top trough with waterfalls: Gives bend radius control and cable routing.
- Easy Installation: Mighty Mo 20 Racks can assemble in less than 15 minutes/rack
- Speednuts included: Increases speed and ease of assembly, while adding extra strength to your rack. Speednuts eliminate the need for a second wrench.
- Vertical Cable Management Panel (Sold Separately): The Mighty Mo 20 Hex Pattern Panel ensures proper cable routing and bend radius control. Its hex pattern fits MM20 universal cable troughs, cable disks, and hexguard cable protectors.
- Optimized PDU Mounting: offering flexibility from cage, rack mount, offset rack mount mixing 1 or 2 wide and 1 or 2 deep PDU
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Rail Depth | 19" |
| Form Factor | Floor Mountable |
| Rack Height | 45U |
| Rack Depth | 42" |
| Rack Type | Open Frame |
| Rack Post Quantity | 4 |
| Maximum Weight Capacity | 2000 lb |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.