- True 4K UHD resolution and laser technology - 3700 lumens, HDR and HLG compatible
- Small form factor for easy installation - Short throw lens, 360-degree and portrait projection
- Reduced power consumption for a long life span - DuraCore laser technology delivers 30,000 hours maintenance free laser light source
- External power supply - More reliability, portability and energy efficiency
The ZK430ST is one of Optoma's most compact and hassle-free 4K UHD DuraCore laser projectors to date. Designed for maintenance-free continuous operation, this 3700-lumen projector delivers powerful image performance with flexible installation features and extensive connectivity options in a sleek, compact form factor, up to 34% smaller than previous Optoma models.
An added benefit, the ZK430ST features an external power supply offering more reliability, portability and energy efficiency.
- DLP offers a brilliant, colorful and clear visual with deep blacks
- Enjoy your favorite movies at their best in 3D
- Delivers powerful 3700 lm brightness for clear visuals
- With a contrast ratio of 300,000:1, you can see brilliant details over the screen with sharp clarity
- HDMI interface for top notch video and audio
- Project image instantly from a PC or MacBook with the USB port
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Optoma Technology |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Contrast Ratio | 000:1 , 300 |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Minimum Vertical Sync | 24 Hz |
| Maximum Vertical Sync | 240 Hz |
| Projection System | DLP |
| 3D Capability | DLP 3D Ready |
| Maximum Diagonal Image Size | 25 ft |
| High Dynamic Range (HDR) Type | HLG |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Projection Method | Front |
| 3D Type | 3D |
| Maximum Projection Distance | 10.83 ft |
| Minimum Projection Distance | 15.75" |
| Number of Lamps | 1 |
| Lamp Type | Laser |
| Normal Mode Lamp Life | 30000 Hour |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Native Aspect Ratio | 16:9 |
| Standard Mode Brightness | 3700 lm |
| Throw Type | Short Throw |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 185 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Focal Length | 7.51 mm |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Included | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Portable |
| General Features | |
|---|---|
| Video Signal Standard | HDTV |
| Manufacturer | Optoma Technology |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Output Scan Format | 1080p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Batteries Included | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













