Easily broadcast 4K sources wirelessly
Easily share content from HDMI sources wirelessly via the Optoma QuickCast Pro. Simply connect the QuickCast Pro receiver to an HDMI input and plug the HDMI transmitter into the source and begin wirelessly transmitting office documents, presentations, videos and digital content with the click of a button.
The HDMI transmitter features an integrated battery with up to 6 hours of battery life for crystal clear digital video and presentations without being tethered to a power adapter. Operating on 802.11ac MIMO technology on a 5 GHz frequency ensures maximum connection stability with minimal signal interference up to 30-feet away.
- Video Extender Transmitter is all you need for dependable and productive audio/video transmission
- 3840 x 2160 maximum video resolution for a vivid, crystal clear display with added productivity
- USB connectivity allows dependable and efficient power supply with maximum productivity
- 1 input devices supported for maximum feasibility and usage convenience
- 30 ft maximum operating distance for reliable coverage and maximum portability
- 4K UHD graphics mode for an immersive and sharp viewing experience
- Offers a reliable, convenient way of communication and connectivity
- Video Extender Transmitter with blu-ray player application/usage to ensure maximum productivity with added feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Optoma Technology |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | 4K UHD |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI Out | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Input Devices Suppo | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Transmitter Weight (Approxima | 4.30 oz |
| Transmitter Depth | 6.70" |
| Transmitter Height | 1.20" |
| Transmitter Width | 2.80" |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Operating Distance | 30 ft |
| Manufacturer | Optoma Technology |