Opengear OM appliances combine the capabilities of a SmartOOB™ Console Server with the flexibility of Automation.
The OM2200 Console Server, managed through our Lighthouse Software , is configured for data centers and high-density locations. As part of Opengear's Network Resilience Platform, it provides a separate, secure management plane that supports advanced automation applications.
- 16, 32, 48 Serial port and 24 Serial/24 Ethernet mixed port models with optional global LTE-A Pro cellular module
- x86 platform supporting Docker and Python
- Smart OOB includes automated port discovery and VLAN support on the OM appliances
- All appliances now ship with two C14 power cables standard
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Opengear |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Speed | 1.40 GHz |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 7.81 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C14 |
| Input Voltage Range | 100 V AC - 240 V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Network Ports | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Opengear |
| Device Type | Console Server |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Management Port | Yes |
| Serial Port | Yes |
| Number of Serial Ports | 48 |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Minimum Operating Temperature | 41°F (5°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.