The compact OM1200 appliance is designed specifically for secure edge deployments, used in combination with Lighthouse Software. Combining the secure access of Smart OOB™ with the flexibility of automation tools, it provides the presence and proximity at every location that supports emerging requirements in Network Management and Automation.
- 4 Serial, 8 Serial, and 8 Serial/8 Ethernet port combinations
- x86 platform supporting Docker and Python, to automate NetOps processes
- Smart OOB includes automated port discovery and VLAN support on the OM appliances
- Cellular access with a Global LTE-A Pro module (optional)
- Appliance ships with one Global Power Supply
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Opengear |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Speed | 1.40 GHz |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 3.91 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage Range | 110 V AC - 240 V AC |
| Input Voltage | 12 V DC |
| Power Consumption | 25 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 4 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 8 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Network Ports | 10 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Compact |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Opengear |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Number of Serial Ports | 8 |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Minimum Operating Temperature | 41°F (5°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



