Get rid of that confusing "black power cord mess." Unirise's line of multi-colored power cables can help you identify devices with or without redundant power. And by using exact lengths, these cables take up less space in your cabinet. Designed speci!cally for data center and lab environments, Unirise power cables are all UL certi!ed, RoHS compliant and rated to 250V. Whether using as a replacement for overused cables or a new installation, Unirise's power cables feature a fully molded design that provides maximum durability and guaranteed long life
- Individually Tested
- Backed by Liftetime Guarantee
- Data Center and Lab Rated to 250V
- Also Available in Black
- Available in Exact Lengths to Minimize Clutter
- Four Vibrant Colors to Identify Critical Devices
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Unirise USA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Rating | 20 A |
| Voltage Rating | 250 V AC |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Unirise USA, LLC |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 5 ft |
| First End Connector Type | IEC 60320 C19 |
| First End Connector Detail | 3-pin IEC 60320 C19 Female |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C20 |
| Second End Connector Detail | 3-pin IEC 60320 C20 Male |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 221°F (105°C) |
| Environmentally Friendly | Yes |

