This High Density 110V Power Strip is designed to power up to 6 devices. Designed for efficient space it can natively handle 3 Unity/lyriQ/SCI series power supplies and 3 LV "bricks". Two AC1031 modules can be installed side by side.
- IEC 60320 C14 plug/connector type for maximum usability with added reliability
- 6 x NEMA 5-15R offers maximum safety, convenience, and increased usability
- 15.85 ft cord length for a dependable, hassle-free connectivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Receptacles | 6 x NEMA 5-15R |
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C14 |
| Input Voltage | 125 V AC |
| Maximum Input Current | 15 A |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 15.85 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.