Passive PoE Adapter
Powers TP-Link products that support 48V passive PoE POE4818G
Power Your Devices
Use the passive PoE adapter POE4818G to simultaneously supply power and transmit data to a passive PoE device.
Convenient Wall-Mounting Design
POE4818G offers a convenient wall-mounting brackets to be easily installed on a wall.
Compatible Devices
POE4818G is recommended to offer power supply to TP-Link's passive PoE products which as follows.
- 48V passive PoE supported
- Auto-determine the necessary power requirements
- Convenient wall-mounting design
- Gigabit speed support
- Plug-and-Play, requires no configuration
| Brand | |
|---|---|
| Brand | TP-LINK Technologies Co. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Maximum Output Voltage | 48 V DC |
| Maximum Output Power | 18 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Output Ports | 1 x 10/100/1000Base-T |
| Input Ports | 1 x 10/100/1000Base-T |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.