- 4 � 10 Gbps SFP+ Slots
- 24 � 2.5 Gbps RJ45 Ports
- Centralized Management
- Omada App
- Zero-Touch Provisioning
- Ethernet Ring Protection Switching
- Static Routing
- Traffic Separation
Unlock the peak performance of 2.5G Multi-Gig Bandwidth and Devices
- 2.5G WiFi 7/6E/6 APs
- 2.5G Gaming Computer
- 2.5G NAS/Server
- 4K Video
- Network Video Recorder
- Printer
- 24� 2.5 Gbps RJ45 ports
- 4� 10 Gbps SFP+ slots enable high-bandwidth connectivity
- 200 Gbps switching capacity
- Centralized cloud management via the web or the Omada app
- Standalone management via web, CLI, SNMP, and RMON
- Static Routing helps route internal traffic for higher efficiency
- VLAN, ACL, QoS, IGMP Snooping, OAM, and DDM
- ERPS supports rapid protection and recovery in a ring topology
- Durable metal casing and rack-mountable design
| Brand | |
|---|---|
| Brand | TP-LINK Technologies Co. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | Power Supply |
| Power Consumption | 45.10 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 10GBase-X |
| Layer Supported | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Network Ports | 24 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| Appearance | |
|---|---|
| Modular | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Number of SFP+ Slots | 4 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Port/Expansion Slot Details | 4 x 10 Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |
TP-Link Omada SG3428X-M2 Ethernet Switch - 24 Ports - Manageable - 2.5 Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet - 2.5GBase-T, 10GBase-X - 2 Layer Supported - Modular - 45.10 W Power Consumption - Twisted Pair, Optical Fiber - Rack-mountable, Desktop
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









