- Ideal for Use in Aggregation Layer
- 8� 10 Gbps SFP+ Slots
- Fanless Design for Silent Operation
- Zero-Touch Provisioning
- Centralized Management
- Omada App
- Ethernet Ring Protection Switching
- Static Routing
Easily Build a Whole 10G Multi-gigabit Network | 10G Router
Ensures the fast way
Full 10G Fiber Switch
Lightning-fast aggregation switching
Switch with 10G Uplink
PoE Switch with 10G Uplink
Wi-Fi 7/6 APs with 10G/2.5G Ports
Software Defined Networking (SDN) with Cloud Access
Remotely manage your access points, switches, and gateways across multiple sites all from a single interface.
- 8 � 10 Gbps SFP+ slots enable high-bandwidth connectivity
- 160 Gbps Switching Capacity
- Centralized cloud management via the web or the Omada app
- Standalone management via web, CLI, SNMP, and RMON
- Static Routing helps route internal traffic for higher efficiency
- VLAN, ACL, QoS, IGMP Snooping, OAM, and DDM
- ERPS supports rapid protection and recovery in a ring topology
- Fanless design for silent operation
- Durable metal casing and rack-mountable design
| Brand | |
|---|---|
| Brand | TP-LINK Technologies Co. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | Power Supply |
| Power Consumption | 15.46 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 10GBase-X |
| Layer Supported | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Appearance | |
|---|---|
| Modular | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 8 |
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Number of SFP+ Slots | 8 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Port/Expansion Slot Details | 8 x 10 Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |
TP-Link Omada 8-Port 10GE SFP+ L2+ Managed Switch - Manageable - 10 Gigabit Ethernet - 10GBase-X - 2 Layer Supported - Modular - 15.46 W Power Consumption - Optical Fiber - 1U - Rack-mountable
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











