- Effectively reduces downtime with improved network performance
- Cascade to other network devices through the uplink port to expand your local area network
- Stack port provides an easy and hassle-free way to extend your office network
- Features 48 networking ports to establish large network
- Can work as layer 3 routing for scalable network design
- Rack mounting enables you to organize wires & secure cables for professional installation
- Management capability provides control over setup and configuration of your network
- Up to 10x faster than standard Ethernet server connectivity while providing high-performance uplinks
- Supports cost-efficient twisted pair cables for high-speed data transfer up to 100 meters
| Brand | |
|---|---|
| Brand | TP-LINK Technologies Co. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PoE Budget | 770 W |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | PoE+ |
| Power Consumption | 942.70 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 10GBase-X |
| Layer Supported | 3 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Total Number of Network Ports | 48 |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Uplink Port | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Number of SFP+ Slots | 4 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Stack Port | Yes |
| Port/Expansion Slot Details | 4 x 10 Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









