Omada 16-Port Gigabit Easy Managed Switch
- 16� Gigabit RJ45 Ports
- Fanless Design for Silent Operation
- Easy Centralized Management
- Omada App
- Traffic Separation
- Traffic Prioritization
- Automatic Loop Prevention
- Cable Test
Omada Cloud Essentials - A Free and Easy Cloud-Based Network Management
Omada Cloud Essentials is a free, easy-to-use version of the Omada Cloud-based Controller. It provides cloud-based centralized management and monitoring for the Omada networking system, covering access points, switches, and gateways, ideal for surveillance networks and small businesses.
- Lifetime Free Cloud without Any Additional Fees
- Exists Entirely in the Cloud.No Hardware or Software Controller Needed
- Cloud Centralized Management for Multiple Sites
- Access Anytime via Omada App or Web
- Easy Setup, Use, and Maintenance
- Unlimited Management Scale
- Zero-Touch Provisioning (ZTP) without Unboxing
- Seamlessly Upgrade to Omada Cloud Standard with a Subscription
Abundant Functions for Reliable Surveillance Networking
- Secure Traffic Separation
- Priority Video Quality Guaranteed
- Safer Camera Networking via Port Isolation
- Simplify Maintenance with Cable Test
- 16 � 10/100/1000Mbps RJ45 ports
- Easy to Use: Supports plug-and-play for instant connectivity and simple configuration for additional features
- Centralized Cloud Management via the web or the Omada app
- VLAN, Port Isolation, Cable Test, QoS for reliable surveillance networking
- Automatic Loop Prevention and IGMP Snooping
- Fanless design for silent operation
- Durable metal casing and desktop/rack mounting design
| Brand | |
|---|---|
| Brand | TP-LINK Technologies Co. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | AC |
| Power Consumption | 8.40 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Switch Management Type | Easy Managed |
| Layer Supported | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Network Ports | 16 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| General Features | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Maximum Data Transfer Rate | 128 MB/s |
| Frequency | 60 Hz |
| MTBF | 2131140 Hour |
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Port/Expansion Slot Details | 16 x Gigabit Ethernet Network |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.