- Effectively reduces downtime with improved network performance
- Features 24 networking ports to establish large network
- With leading Layer 2 support, experience enhanced convenience, secure business operations, and a borderless network experience
- Rack mounting enables you to organize wires & secure cables for professional installation
- Managed switch provides a reliable foundation for your network
- Up to 10x faster than standard Ethernet server connectivity while providing high-performance uplinks
- Supports cost-efficient twisted pair cables for high-speed data transfer up to 100 meters
| Brand | |
|---|---|
| Brand | TP-LINK Technologies Co. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | Power Supply |
| Power Consumption | 23.60 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Layer Supported | 2 |
| Data Link Protocols | HTTPS |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Network Ports | 24 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| General Features | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Maximum Data Transfer Rate | 1.25 GB/s |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Number of SFP+ Slots | 4 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Port/Expansion Slot Details | 4 x 10 Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





