Omada 5-Port 2.5G Easy Managed Switch with 1� 10G SFP+ Slot
5 � 2.5 Gbps RJ45 Ports
1 � 10 Gbps SFP+ Port
Fanless Design for Silent Operation
Easy Centralized Management
Omada App
Traffic Separation
Traffic Prioritization
Automatic Loop Prevention
Unlock the Highest Performance of 2.5G Multi-Gig Bandwidth and Devices
2.5G WiFi7/6 APs
2.5G Gaming Computer
2.5G NAS/Server
4K Video
Cost-Performance Solution | Looking for free, worry-free cloud management for life?
Omada Central Essentials
Lifetime Free Cloud without Additional Fees
On-site work eating up time and resources?
Reduce Maintenance Costs
Manage and Maintain from Anywhere
Manage and Maintain from Anywhere for Free and Easy Cloud Management
Omada Central Essentials provides free and easy-to-use cloud centralized management and monitoring for the Omada networking system, covering access points, switches, and gateways, ideal for surveillance networks and small businesses.
Compact and Durable Metal Casing, Featuring Desktop/Wall Mounting and a Fanless Design
- 5� 2.5 Gbps RJ45 Ports
- 1� 10 Gbps SFP+ Slot
- Easy to Use: Supports plug-and-play for instant connectivity and simple configuration for additional features
- Centralized Cloud Management via the web or the Omada app
- Automatic Loop Prevention, VLAN, and IGMP Snooping
- Fanless design for silent operation
- Durable metal casing and desktop/wall mounting design
| Brand | |
|---|---|
| Brand | TP-LINK Technologies Co. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Power Source | Power Adapter |
| Power Consumption | 5.63 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 10GBase-LRM |
| Switch Management Type | Easy Managed |
| Layer Supported | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Network Ports | 5 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Maximum Data Transfer Rate | 1.25 GB/s |
| MTBF | 1223587 Hour |
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Number of SFP+ Slots | 1 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Port/Expansion Slot Details | 1 x 10 Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |









