Omada 28-Port Gigabit Easy Managed Switch with 24-Port PoE+
28� Gigabit Ports (24� PoE+, 2� RJ45, 2� SFP)
250W Total PoE Budget
Easy Centralized Management
Up to 820ft PoE Transmission
Remote Camera Reboot
Traffic Separation
Traffic Prioritization
Automatic Loop Prevention
Omada Central Essentials - A Free and Easy Cloud-Based Network Management
Omada Central Essentials is a free, easy-to-use version of the Omada Central.
It provides cloud-based centralized management and monitoring for the Omada networking system, covering access points, switches, and gateways, ideal for surveillance networks and small businesses.
Lifetime Free Cloud Without Additional Fees
Manage and Monitor Anytime via App or Web
Unlimited Management Scale for Multiple Sites
Comprehensive Managed Portfolio
Super-Easy Setup with Automatic Device Identification and ZTP
Easy-to-Use Networking for Surveillance Including Remote Camera Reboot
Free Video Monitoring Including Third-Party Camera Management
Topology, Site Map, and Troubleshooting Tools for Efficient Maintenance
Abundant Functions for Reliable Surveillance Networking
Transmission Distance up to 820ft (250 m)
Priority Video Quality Guaranteed
Secure Traffic Separation via Port Isolation
Remote Camera Reboot
Multiple Application Scenarios | Surveillance
Works with IP Cameras
Wi-Fi Coverage
Works with Access Points
Wired Connections
Works with Non-PoE Devices such as PCs and Printers
- 26� 10/100/1000Mbps RJ45 ports (24� 802.3af/at-compliant PoE+)
- 2� Gigabit SFP Slots
- 250W PoE Budget, with up to 30W for each PoE port
- Easy to Use: Supports plug-and-play for instant connectivity and simple configuration for additional features
- Centralized Cloud Management via the web or the Omada app
- Up to 820ft PoE, Remote Camera Reboot, QoS, and Port Isolation for reliable surveillance networking
- Automatic Loop Prevention, VLAN, and IGMP Snooping
- Durable metal casing and rack mounting design
| Brand | |
|---|---|
| Brand | TP-LINK Technologies Co. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PoE Budget | 250 W |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | Power Supply |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 1000Base-X |
| Switch Management Type | Easy Managed |
| Layer Supported | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Network Ports | 26 |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Maximum Data Transfer Rate | 128 MB/s |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Number of SFP Slots | 2 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Port/Expansion Slot Details | 2 x Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |









