Omada 16-Port Gigabit Smart Switch with 2 SFP Slots
16� Gigabit RJ45 Ports
2� Gigabit SFP Slots
Fanless Design for Silent Operation
Zero-Touch Provisioning
Centralised Management
Omada App
Static Routing
Traffic Separation
Software Defined Networking (SDN) with Cloud Access
Remotely manage your access points, switches, and gateways across multiple sites all from a single interface.
- Effectively increases available bandwidth on your network
- Expand your network capacity with the help of 16 networking ports and transfer your data quickly and easily
- Layer 2 switch provides a complete lineup of features including IGMP snooping, port mirroring, and spanning tree
- Rack mounting enables you to organize wires & secure cables for professional installation
- Management capability allows maximum efficiency and with unrestricted control
- Up to 10x faster than standard Ethernet server connectivity while providing high-performance uplinks
- Supports cost-efficient twisted pair cables for high-speed data transfer up to 100 meters
| Brand | |
|---|---|
| Brand | TP-LINK Technologies Co. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | Power Supply |
| Power Consumption | 12.30 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 1000Base-X |
| Layer Supported | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Network Ports | 16 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| General Features | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Maximum Data Transfer Rate | 128 MB/s |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Number of SFP Slots | 2 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Port/Expansion Slot Details | 2 x Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | 16-Port Gigabit Smart Switch with 2 SFP Slots |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







