Omada 10-Port Gigabit Smart Switch with 8-Port PoE+
SG2210P
8� Gigabit PoE+ Ports, 2� Gigabit SFP Slots
61 W Total PoE Budget
Fanless Design for Silent Operation
Zero-Touch Provisioning
Centralized Management
Omada App
Static Routing
Traffic Separation
Software Defined Networking (SDN) with Cloud Access
Remotely manage your access points, switches, and gateways across multiple sites all from a single interface.
Multiple Application Scenarios | Surveillance
Works with IP Cameras
Conference Call
Works with IP Phones
Wi-Fi Coverage
Works with Access Points
Wired Connections
Works with Non-PoE Devices such as PCs and Printers
- Effectively increases available bandwidth on your network
- Expand your network capacity with the help of 8 networking ports and transfer your data quickly and easily
- With leading Layer 2 support, experience enhanced convenience, secure business operations, and a borderless network experience
- The desktop installation makes it ideal for deployments outside the wiring closet
- Management capability provides control over setup and configuration of your network
- Up to 10x faster than standard Ethernet server connectivity while providing high-performance uplinks
- Supports cost-efficient twisted pair cables for high-speed data transfer up to 100 meters
| Brand | |
|---|---|
| Brand | TP-LINK Technologies Co. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PoE Budget | 61 W |
| Input Voltage | 110 V |
| Power Source | DC |
| Power Consumption | 77.80 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 100/1000Base-X |
| Layer Supported | 2 |
| Data Link Protocols | HTTPs |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Network Ports | 8 |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Maximum Data Transfer Rate | 128 MB/s |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Number of SFP Slots | 2 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Port/Expansion Slot Details | 2 x Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |









