The T120 is a direct mounted high-performance air cooler. It's as cool as it is cool-looking thanks to a sleek aluminum heat pipe cover. It provides excellent thermal performance in a small package.
- Aluminum heat pipe cover discreetly hides copper piping
- 4 conductive copper heat pipes with Direct Contact technology allow for maximum thermal transfer from CPU to cooler
- Provides high static pressure, moving ample air through the radiator for excellent cooling
- Includes retention brackets and mounting accessories for both Intel and AMD motherboards
- Slim radiator footprint allows plenty of space for an additional fan to further accelerate exhaust out the back of the PC
- Includes 1 gram of NZXT High-Performance Thermal Paste
- Won't block RAM or GPU slots for most cases
- Delivers a high airflow while keeping its noise minimal
- Fluid Dynamic Bearing fan bearing type for maximum cooling/heating usability with added feasibility
- Helps the compatible motherboards by maintaining a great balance of performance and efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | NZXT Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Compatible Intel Socket | LGA-1200 |
| Compatible AMD Socket | AM5 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Rated Current | 230 mA |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Fan Diameter | 4.72" |
| General Features | |
|---|---|
| Cooler Type | Air |
| Heatsink Material | Aluminum |
| Manufacturer | NZXT Corporation |
| Fan Bearing Type | Fluid Dynamic Bearing |
| Maximum Air Pressure | 2.7mmH2O |
| Fan Speed (Max) | 1800 rpm |
| Fan Speed (Min) | 500 rpm |
| Number of Fans | 1 |
| Maximum Airflow | 78.02 CFM |
| Minimum Airflow | 21.67 CFM |
| Fan Life | 6.8 Year |
| Cables | |
|---|---|
| Connectors | 4-Pin PWM |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Noise Levels (A-Weighted) | 30.6 dB(A) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

















