Powering the Next Era of Innovation
The NVIDIA RTX™ 6000 Ada Generation is the ultimate workstation graphics card designed for professionals who demand maximum performance and reliability to deliver their best work and breakthrough innovations across industries. The RTX 6000 provides the unmatched performance and capabilities essential for high-end design, real-time rendering, AI, and high-performance compute workflows.
Built on the NVIDIA Ada Lovelace architecture, the RTX 6000 combines 142 thirdgeneration RT Cores, 568 fourth-generation Tensor Cores, and 18,176 CUDA® cores with 48GB of error correction code (ECC) graphics memory. This all helps deliver the next generation of AI graphics and petaflop inferencing performance for unprecedented speed-up in rendering, Al, graphics, and compute workloads.
NVIDIA RTX professional graphics cards are certified with a broad range of professional applications, tested by leading independent software vendors (ISVs) and workstation manufacturers, and backed by a global team of support specialists. Get the peace of mind to focus on what matters with the premier visual computing solution for mission-critical business.
- NVIDIA Quadro is known for its professional graphics that delivers rich-media quality and maneuvers complex graphics software with perfection
- DirectX 12 API support for reliable graphic design flow to programme heavy-duty tasks
- PCI Express 4.0 x16 host interface ensures dependable data transfer for maximum efficiency
- With GDDR6 memory technology get efficient data transfer rate and enhanced computer's performance
- Plug-in Card form factor allows hassle-free and easy usage with increased efficiency
- Comes in 4.4" height for maximum productivity and easy carrying
- Built-in 48 GB memory for a crisp and detail display
- Active Cooler cooler type for smooth, reliable dissipation of heat to keep your graphic card cool
- 4 monitors supported for reliable, smooth operation and output
- ECC feature for maximum efficiency and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | NVIDIA Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| CUDA Cores | 18176 |
| Bus Width | 384 bit |
| API Supported | OpenCL 3.0 |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 48 GB |
| Memory Technology | GDDR6 |
| Maximum Memory Bandwidth | 960 GB/s |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Digital Display Resol | 7680 x 4320 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Connector | 1x 16-pin |
| Maximum Power Consumption | 300 W |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 4 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Plug-in Card |
| Slot Space Required | Dual |
| Card Height | Full-height |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Model | RTX 6000 Ada |
| Chipset Line | Quadro |
| Chipset Series | RTX |
| AI-powered | Yes |
| Cooler Type | Active Cooler |
| Manufacturer | NVIDIA Corporation |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | PCI Express 4.0 x16 |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |