Universal IT enclosure provided with no side panels for spaces that require less security at the rack or will be paired with other enclosures to form a row and position side panels only at the row ends The enclosure is for low to medium density server and networking applications Compact width to optimize data center space 42U height to easily roll through doorways
- Compatible with a wide variety of accessories for organization, airflow, and ease of use
- An industry standard rack with features for speed of deployment and installation
- Compact width to optimize data center space
- 42U height to easily roll through doorways
- The enclosure is for low to medium density server and networking applications
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Schneider Electric SA |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Rack Height | 42U |
| Rack Width | 19" |
| Mounting Preference | No Preference |
| Static/Stationary Weight Capacity | 2205 lb |
| Dynamic/Rolling Weight Capacity | 1014 lb |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| For Country/Region | United States |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Product Take Back Program | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



















