Upgrade to WiFi 6 for Today's Smart Devices
The NETGEAR® 4-Stream AX1600 WiFi 6 Router upgrades your network to provide greater capacity with consistent and powerful signal strength to all your connected devices. With speeds up to 1.6Gbps, this next-gen router is recommended for a small to medium home, up to 1,500 sq. ft., with up to 20 connected devices. Powerful dual-core 880MHz processor ensures superior performance for concurrent real-time applications such as multimedia streaming, web surfing and audio/video chats. With NETGEAR Armor™, you get peace of mind Internet security.
The NETGEAR® 4-Stream AX1600 WiFi 6 Router upgrades your network to provide greater capacity with consistent and powerful signal strength to all your connected devices. With speeds up to 1.6Gbps, this next-gen router is recommended for a small to medium home, up to 1,500 sq. ft., with up to 20 connected devices. Powerful dual-core 880MHz processor ensures superior performance for concurrent real-time applications such as multimedia streaming, web surfing and audio/video chats. With NETGEAR Armor™, you get peace of mind Internet security.
- Experience high-performance and reliable wireless connectivity to the Internet and other offices
- Gigabit Ethernet port for ultra-fast wired network speeds
- Maximize the throughput for smoother and faster HD video streaming and file transfer by utilizing the ISM Band
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Netgear |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Speed | 880 MHz |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 512 MB |
| Storage | |
|---|---|
| Flash Memory Capacity | 256 MB |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Total Wireless Transmission S | 204.80 MB/s |
| Broadband Transmission Techno | Ethernet |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6 |
| ISM Band | Yes |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| UNII Band | Yes |
| UNII Maximum Frequency | 5 GHz |
| VPN Supported | Yes |
| Network Band | Dual Band |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 4 |
| Number of Broadband (RJ-45) P | 1 |
| Security | |
|---|---|
| Firewall Type | SPI |
| Encryption Standard | AES-PSK (128-bit) |
| General Features | |
|---|---|
| Virtual Assistant Supported | Alexa/Google Assistant |
| Manufacturer | Netgear, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



