PREMIUM PERFORMANCE, | SOLID RELIABILITY
Whether you run a small business or the IT department of a massive enterprise, you can have confidence in these desktop PCs' reliability, ease of use and productivity - not to mention their green appeal. Choose from multiple form factors, then let these tools of business do the rest
- Ryzen 5 3.20 GHz processor delivers responsive computing power designed to support creative exploration and immersive digital experiences across everyday tasks
- 8 GB memory delivers the bandwidth and responsiveness needed to run intensive programs while maintaining smooth multitasking
- 256 GB SSD enables quick resume from suspension and keeps active programs responsive with fast read and write speeds
- 23.8" diagonal display with 1920 x 1080 resolution supports multitasking with crisp visuals and wide-format workspace
- All-in-One Computer delivers consistent computing performance with reliable and sustained operational stability
- Windows 11 Pro operating system delivers a lightweight yet capable platform optimized for running everyday applications with consistent speed and efficiency
- AMD Radeon 740M shared graphic card handles HD video playback, photo editing, and complex office applications through adaptive memory usage and integrated graphics processing
- Lets you conveniently connect to the wireless LAN, supporti
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | Ryzen 5 |
| Processor Model | 220 |
| Processor Threads | 12 |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Speed | 3.20 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.90 GHz |
| L3 Cache | 16 MB |
| L2 Cache | 6 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon 740M |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 1 |
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Memory Form Factor | SODIMM |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Memory Configuration | 1 x 8GB |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Solid State Drive Configurati | 1 x 256GB |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express 4.0 |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 23.8" |
| Touchscreen | Yes |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Screen Technology | Anti-glare |
| Screen Mode | Full HD |
| Brightness | 250 Nit |
| Standard Refresh Rate | 100 Hz |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Maximum Power Supply Wattage | 90 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Localization | English (US) |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | English |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | AMD |
| AI-powered | No |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Release Year | 2025 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 9.0 |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive Lot 7 (ErP Lot 7) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



















