Tight on space but need extra protection? Choose the N1C LC-Series UPS System. The UPS module is 1U in rack height and connectes to a 1U lithium-ion battery module. Extend the runtime of the N1C.LC6000 with up to 5x total 1U line-and-match external battery modules, allowing up to 45 mins full load runtime. Each system comes with universal 2-/4-post rail kits, SNMP cards for remote monitoring, license-free software and our industry-best 10-year warranty! Get piece-of-mind and maximum protection from all 9 power problems with online double conversion topology and a 0ms transfer time to battery power.
The lithium iron phosphate (LiFePO4) battery technology inside each LC-Series EBM come with integrated battery management systems (BMS) for safety and a 12-15 year design life with >8,000 charge/discharge cycles in normal operating conditions. This lowers your overall total cost of ownership by virtually eliminating costly battery replacements (sourcing, shipping, downtime, maintenance, recycling, etc.). All systems offer a pure sine wave output maintain even the most sensitive equipment. The always-included SNMP network monitoring card offers remote monitoring, alerting and shutdown capabilities, and our multi-UPS monitoring software suite is license free to all users. Dry contact relay cards are also available for interfacing with building control systems, PLC boards and other industrial gear.
- Industry-best 10-year warranty on electronics and battery
- Lithium-ion battery lowers total cost of ownership over lead acid systems by virtually eliminating costly battery replacements
- 6kva/4800W capacity, 208-240VAC
- Requires 1x 1U lithium-ion external battery. Expandable runtime with up to 4x 1U lithium-ion external battery packs
- Lithium-ion battery modules offer 12-15 year design life and > thousands of charge/discharge cycles
- Slim and compact 1U UPS + 1U EBM space-saving design
- Hardwire in/out terminals allow for versatile cabling options and connections to load/PDU/transformer, etc.
- SNMP card included on LC-Series UPS for remote network monitoring and alerts with FREE WiseInsight multi-UPS monitoring software
- UL1642, UL1778 (cT�Vus), CSA C22.2 No. 107.3, FCC Part 15 Class A, UN38.3
| Brand | |
|---|---|
| Brand | N1 Critical Technologies |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Phase | Single Phase |
| EPO Port | Yes |
| Receptacle Detail | 1 x Hardwired |
| Receptacle Type | Hardwired |
| Plug/Connector Type | Hardwired |
| Battery Life | 15 Year |
| Battery Chemistry | Lithium Iron Phosphate (LiFePO4) |
| Battery Characteristics | External Battery System |
| Input Voltage Range | 135 V AC - 250 V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 240 V AC |
| Load Capacity (Watt) | 4800 W |
| Load Capacity (VA) | 6000 VA |
| Backup/Run Time (Full Load) | 45 Minute |
| Transfer Time | 0 ns |
| Waveform Type | Pure Sine Wave |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Management | SNMP |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Compact |
| Rack Height | 1U |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | N1 Critical Technologies, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Operating Humidity | 20% - 90% |



