The Vision series sets its sights on combining the very best in cutting-edge gaming technology from NVIDIA and Intel into a spectacular eye-catching design poised to dominate the AI Era. If you got it flaunt it, built into the MSI Maestro chassis, a one-piece 270-degree tempered glass panel provides a panoramic view of the interior without obstructive metal at the corners, ensuring a seamless showcase of internal components.
- Intel Core Ultra 9 285K processor for maximum frames and performance
- Nvidia RTX 5090 GPU for the best gaming and rendering performance
- DDR5 64GB (2x32GB) 6000MHz for improved gaming/application performance
- 2TB M.2 NVMe Gen4 storage for fast load times and file retrieval
- Intel GB LAN and Wifi 7 for lag-free gaming and browsing
| Brand | |
|---|---|
| Brand | MSI |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core Ultra 9 |
| Processor Model | 285K |
| NPU Manufacturer | Intel |
| NPU Name | AI Boost |
| Processor Core | Tetracosa-core (24 Core) |
| Processor Speed | 3.70 GHz |
| NPU Performance | 13 TOPS |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 5090 |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 2 |
| Standard Memory | 64 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 2 TB |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| AI-powered | Yes |
| Manufacturer | MSI |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







