Summit 13 AI+ Evo A2VMTG-012US 13.3" FHD+ Ultra Thin 2-in-1
Experience the productivity brought by AI. The new Summit 13 AI+ Evo A2VMTG-012US Evo features a CNC uni-body chassis, is powered by an Intel® Core™ Ultra 7 processor with Intel® Arc Graphics, and has the latest Intel® Evo™ Edition certification to ensure premium mobile performance. Combined with a versatile design and MSI Pen 2 support, enjoy optimal productivity anytime, anywhere.
- Windows 11 Pro
- Intel® Core™ Ultra 7 Processor 2.2 - 4.8GHz
- 13.3" 16:10 FHD+ Touchscreen, IPS-Level panel,
- 10 PT Multi-Touch Screen
- Intel® Arc Graphics
- 32GB LPDDR5x-8533MHz
- 1TB NVMe SSD
- Intel® Killer™ Wi-Fi 7 BE1750
- Includes MSI Pen2
- Enterprise-Grade Security safeguard your data
- Ultimate Connectivity with Thunderbolt™ 4
- Exclusive MSI Center takes optimization to the next level
- DTS Audio Ready
- Featuring Intel AI Boost, Core Ultra 7 processor accelerates on-device AI tasks like live transcription, smart filters, and content creation
- The 13.3" 1920 x 1200 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- With 32 GB of memory, you can run as many programs as you want while experiencing seamless execution
| Brand | |
|---|---|
| Brand | MSI |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core Ultra 7 |
| Processor Model | 258V |
| NPU Manufacturer | Intel |
| NPU Name | AI Boost |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 2.20 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.80 GHz |
| NPU Performance | 47 TOPS |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Arc Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5X |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| On-board Memory | 32 GB |
| Standard Memory | 32 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR5X |
| System Memory Speed | 8533 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| On-board Memory Configuration | 1 x 32GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 13.3" |
| Touchscreen | Yes |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD Plus |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Plug Type | Type C |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Number of Cells | 4-cell |
| Included Charger Power | 65 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type- | 2 |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | No |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Power Details | 2 x 2W |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Convertible |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| AI-powered | Yes |
| Manufacturer | MSI |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
| Energy Star | Yes |
| Intel Evo Platform | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



























