the new Stealth 15M is the thinnest and lightest 15-inch gaming laptop that comes in Carbon Gray or Pure White. Powered by the latest 11th Gen. Intel® Core™ i7 processor and NVIDIA Graphics , the Stealth 15M perfectly balances portability and performance, also with the new generation technology including PCIe Gen 4 and Thunderbolt 4. With the support of the new Cooler Boost 5 with 0.1 mm thin fan blades, the Stealth 15M lets gamers and young professionals easily speed through games and daily tasks.
- Intel 11th generation core I processor
- Nvidia GTX 1660Ti Graphics
- Thin and Light design
- 144Hz Display Panel
- PCIe Gen 4 is the latest technology offers extreme speed performance and deliver up to 7.88 GB/s bandwidth.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | MSI |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Model | i7-1185G7 |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Speed | 1.20 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.80 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce GTX 1660 Ti Max-Q |
| Graphics Memory Capacity | 6 GB |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Optical Drive Type | No |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 15.6" |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Screen Technology | True Color Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | Full HD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Cells | 3-cell |
| Maximum Power Supply Wattage | 150 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 3 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 20.82" |
| Shipping Width | 3.62" |
| Shipping Weight (Approximate) | 6.51 lb |
| Shipping Depth | 13.78" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | MSI |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













