The PRO MP275PG E14 monitor combines a 144Hz refresh rate and Adaptive-Sync for smooth gaming and work. Its ergonomic design, PerfectEdge display, and HDR Ready feature enhance comfort and immersion, making it the perfect all-in-one solution.
- PerfectEdge - the 4-side slim bezel design allows users to fully immerse themselves in a multi-display setup
- Enjoy the high-quality entertainment with a smoother 144Hz high refresh rate & AMD FreeSync™.
- T�V certified display ensures the protection and health of eyesight.
- MSI EyesErgo technology with Anti-Flicker technology helps prevent eye
| Brand | |
|---|---|
| Brand | MSI |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| HDCP Supported | Yes |
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync/FreeSync |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 1 , 500:1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000 , 000:1 , 100 |
| Surface Treatment | Anti-glare |
| High Dynamic Range (HDR) Ready | Yes |
| Screen Size Class | 27" |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Horizontal Frequency | 52.85 kHz to 158.54 kHz |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 144 Hz |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 300 Nit |
| Response Time | 1 ms |
| Standard Refresh Rate | 100 Hz |
| Color Gamut | 87% DCI-P3 (CIE 1976) |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.31140 mm x 0.31140 mm |
| Active Display Area (H x V) | 23.54" x 13.24" |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Color Depth | 8-bit (6-bit + FRC) |
| Response Time Details | 4 ms GTG |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Height with Stand | 21.25" |
| Depth with Stand | 8.93" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Stand | Yes |
| Stand Adjustments | Pivot |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | MSI |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Interface | DisplayPort |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TCO Certified | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

























