The PRO MP225 E12VL monitor combines a 120Hz refresh rate and Adaptive-Sync for smooth gaming and work. Its ergonomic features, tool less design, and VESA Mount support enhance comfort and immersion, making it the perfect all-in-one solution.
- 21.45" screen size is designed with simplified productivity and lifestyle
- 120Hz refresh rate provides a better viewing experience
- Less Blue Light technology Effectively reduce blue light which could cause serious long-term damage to your eyes
- Anti-Flicker technology prevents your eyes from strain & fatigue
| Brand | |
|---|---|
| Brand | MSI |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 3 , 500:1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000 , 000:1 , 100 |
| Screen Size Class | 22" |
| Viewable Screen Size | 21.4" |
| Horizontal Frequency | 52.80 kHz to 110 kHz |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 120 Hz |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 250 Nit |
| Response Time | 1 ms |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Color Gamut | 100% sRGB (CIE 1976) |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.24930 mm x 0.24930 mm |
| Active Display Area (H x V) | 18.84" x 10.24" |
| Color Depth | 8-bit |
| Response Time Details | 4 ms GTG |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage Range | 100V AC to 240V AC |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Audio Line In | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Height with Stand | 14.88" |
| Depth with Stand | 7.18" |
| Width with Stand | 19.40" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Tilt Angle | -5° to 20° |
| Appearance | |
|---|---|
| Stand Adjustments | Tilt |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | MSI |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.























