The physics of focus. Built on the science of natural light, our PRO MAX 271QPHW E14 display redefines visual comfort. Combined with VisiClarity technology and intelligent software, we've engineered a studio that outlasts the day-so your vision stays as sharp as your ambition.
- Perfect 27" screen size for the programming, coding & website design workspace.
- 144 Hz refresh rate provides a better viewing experience with flicker-free image.
- IPS panel with 178° Wide Viewing Angle designed for a premium quality picture
- MSI Eye-Q Check helps have self-check eyes & reminds to take a rest while using the monitor for a long time.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | MSI |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 1 , 500:1 |
| Flicker Free | Yes |
| Surface Treatment | Anti-glare |
| High Dynamic Range (HDR) Ready | Yes |
| Screen Size Class | 27" |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Screen Mode | WQHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 300 Nit |
| Response Time | 1 ms |
| Standard Refresh Rate | 144 Hz |
| Color Gamut | 121% sRGB (CIE 1976) |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.23310 mm x 0.23310 mm |
| Active Display Area (H x V) | 23.53" x 13.21" |
| Response Time Details | 1 ms MPRT |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Height with Stand | 16.17" |
| Depth with Stand | 7.91" |
| Width with Stand | 24.15" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 75 x 75 |
| Tilt Angle | -5° to 20° |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Stand | Yes |
| Stand Adjustments | Tilt |
| General Features | |
|---|---|
| Built-in Devices | KVM Switch |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | MSI |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.