The MSI PRO DP400 Series is built to deliver powerful performance for modern business and creative workloads. Equipped with up to the latest Intel® Core™ 14th Gen processors and NVIDIA® GeForce RTX™ graphics, this desktop workstation provides the speed and reliability professionals need for demanding applications, AI-accelerated productivity, and multitasking. With high-capacity DDR5 memory, ultra-fast NVMe storage, and advanced connectivity such as Wi-Fi 6E and 2.5G/5G LAN, the PRO DP400 ensures smooth performance across office, content creation, and professional environments. Designed for stability, expandability, and efficiency, the PRO DP400 Series empowers businesses with dependable, high-performance computing.
- Intel® Core™ i7-14700F provides maximum power for the most demanding tasks
- 64GB of DDR5 powers through heavy multitasking and applications
- GeForce RTX 5080 powers through graphic-intensive tasks with ease
- Comes with a Wireless Keyboard & Mouse for easy setup
| Brand | |
|---|---|
| Brand | MSI |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Model | i7-14700F |
| Processor Generation | 14th Gen |
| Processor Threads | 28 |
| Processor Core | Icosa-core (20 Core) |
| Processor Speed | 2.10 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 5.40 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 5080 |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 2 |
| Standard Memory | 64 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed | 6000 MHz |
| Memory Configuration | 2 x 32GB |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 2 TB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 850 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6E |
| LAN Model | RTL8125BG |
| LAN Manufacturer | Realtek |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 10 |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| USB Type-C (Rear) | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| Thunderbolt (Rear) | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | B760 |
| AI-powered | Yes |
| Copilot+ PC | Yes |
| Cooler Type | Air Cooler |
| Manufacturer | MSI |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |

























