RESILIENT AND PIONEERING SPIRIT OF YOUR BUSINESS
Your business should be empowered to stop at nothing while navigating your journey with the MSI Business & Productivity Series products.
Ultra-compact yet Powerful Business Center
Experience faster application rendering in this powerful yet compact business center.
MAXIMIZE SPACE WITH THE VERSATILE PRO DP21 SERIES
The PRO DP21 Series is ideal for compact spaces, featuring a 2.3-liter chassis.
It can be mounted behind a monitor or on a wall, freeing up desk space and creating a tidier workspace.
Reliable Choice for Business
Ensuring top quality is not just a catchphrase for us; it is our utmost priority to deliver a hassle-free and high-quality product.
- 500 GB SSD offers fast data access and sufficient capacity for storing media libraries and essential files without compromising system speed
- With more hardware, desktop computer delivers upgradeable performance for media creation and demanding workloads
- Intel UHD Graphics shared graphic card supports smooth performance in basic visual tasks through dynamic memory allocation
- Ethernet connectivity enables fast and stable network access, allowing seamless printer sharing and efficient resource management
- Desktop Computer with business enhances responsive system behavior and efficient resource coordination
| Brand | |
|---|---|
| Brand | MSI |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Core | Tetradeca-core (14 Core) |
| Processor Speed | 2.60 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 5 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 500 GB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 120 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 2.0 Ports (Fron | 2 |
| Total Number of USB Ports | 8 |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| USB Type-C (Rear) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 3 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | Q670 |
| Cooler Type | Air Cooler |
| Manufacturer | MSI |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |