Designed for gamers and content creators, the Prestige A16 AI drives high performance for business and creative applications equipped with the latest AMD Ryzen AI technology processor and Radeon graphics in a 16-inch QHD+ display with a 165Hz refresh rate and 100% DCI-P3 color gamut, providing a smooth and vibrant visual experience for gaming and creative work.
- AMD Ryzen AI 9 365 CPU Qalcomm WiFi7 TPM2.0 Gov't and Enterprise Security backlight keyboard with Finger print reader Thin and light design at 4.1 lbs
| Brand | |
|---|---|
| Brand | MSI |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | Ryzen AI 9 |
| Processor Model | 365 |
| NPU Manufacturer | AMD |
| NPU Name | Ryzen AI |
| Processor Threads | 20 |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 5 GHz |
| L3 Cache | 24 MB |
| L2 Cache | 10 MB |
| NPU Performance | 50 TOPS |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon 880M |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5X |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Graphics Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| On-board Memory | 32 GB |
| Standard Memory | 32 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR5X |
| System Memory Speed | 7500 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| On-board Memory Configuration | 1 x 32GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 16" |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | OLED |
| Screen Mode | QHD+ |
| Standard Refresh Rate | 165 Hz |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Plug Type | Type C |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Number of Cells | 4-cell |
| Included Charger Power | 100 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type- | 1 |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Total Number of USB Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Power Details | 2 x 2W |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Copilot Key | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Security | |
|---|---|
| Windows Hello Compatible | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | AMD |
| AI-powered | Yes |
| Copilot+ PC | Yes |
| Manufacturer | MSI |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
| Energy Star | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



















