MSI's Prestige Evo 14 packs plenty of speed to handle some of the most strenuous computing tasks in a thin and light design. hroughout a day's worth of Slack chats, Zoom meetings, editing, and writing in Google Docs-a few detours to YouTube-the Prestige Evo 14 managed to keep up without getting too hot or lagging under the heavy load.
- Intel® Core i9-13900H EVO CPU TPM2.0 Gov't and Enterprise Security White backlight keyboard thin and light design at 3.3 lbs Killer WiFi 6E AX1675 (2x2 )
| Brand | |
|---|---|
| Brand | MSI |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i9 |
| Processor Model | i9-13900H |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Core | Tetradeca-core (14 Core) |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 5.80 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4X |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| On-board Memory | 32 GB |
| Standard Memory | 32 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR4X |
| System Memory Speed | 4800 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| On-board Memory Configuration | 1 x 32GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 14" |
| Touchscreen | No |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD Plus |
| Brightness | 400 Nit |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Number of Cells | 4-cell |
| Maximum Power Supply Wattage | 100 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type- | 1 |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Total Number of USB Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | No |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Security | |
|---|---|
| Windows Hello Compatible | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | MSI |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
| Energy Star | Yes |
| Intel Evo Platform | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







