MSI monitors are equipped with a 170hz refresh rate + 1ms response time VA LED panel which has the most benefit in fast moving game genres such as first person shooters, fighters, racing sims, real-time strategy, and sports.
- Curved Gaming display (1500R) - The best gameplay immersion.
- 165Hz Refresh Rate
- AMD FreeSync™ Premium Technology - Tear free, stutter free, fluid gaming.
- Anti-Flicker and Less Blue Light
- Frameless design - Ultimate gameplay experience.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | MSI |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Tearing Prevention Technology | FreeSync Premium |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 3 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000 , 000:1 , 100 |
| Screen Size Class | 27" |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Horizontal Frequency | 53 kHz to 183 kHz |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 170 Hz |
| Curved Screen | Yes |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Brightness | 250 Nit |
| Response Time | 1 ms |
| Standard Refresh Rate | 170 Hz |
| Color Gamut | 117% sRGB |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.31080 mm x 0.31080 mm |
| Response Time Details | 1 ms MPRT |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Appearance | |
|---|---|
| Stand Adjustments | Tilt |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | MSI |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







