Unleash Gaming Excellence with the RTX 4070 Ti GAMING TRIO 12G Graphics Card. Designed for gamers seeking the ultimate performance, this powerhouse GPU delivers breathtaking visuals, ultra-smooth gameplay, and advanced features. With its robust cooling system and striking design, the RTX 4070 Ti GAMING TRIO 12G sets a new standard for gaming graphics, allowing you to dominate the competition and experience gaming at its absolute best.
- Third-Gen RT Cores with up to 2 x ray tracing performance
- Upgraded fans, airflow control, and other thermal innovation make TRI-FROZR 3S the best air-cooling solution yet from MSI.
- Additional fuses built into the custom PCB provide additional safeguards against electrical damage.
- MSI Center software lets you monitor, tweak and optimize MSI products in real-time.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | MSI |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| GPU Boost Clock | 2.76 GHz |
| CUDA Cores | 7680 |
| Bus Width | 192 bit |
| API Supported | OpenGL 4.6 |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 12 GB |
| Memory Technology | GDDR6X |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Digital Display Resol | 7680 x 4320 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Supply Wattage | 700 W |
| Power Connector | 1x 16-pin |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 3 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Plug-in Card |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Model | RTX 4070 Ti |
| Chipset Line | GeForce |
| Chipset Series | RTX |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Manufacturer | MSI |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | PCI Express 4.0 |
MSI NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti Graphic Card - 12 GB GDDR6X
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











