MPG VELOX 300R AIRFLOW PZ is designed for high thermal performance, versatile cooling, and effortless assembly-perfect for gaming enthusiasts building powerful rigs.
MSI's premium MPG series is engineered for gamers who demand strong performance and sleek design. Each product showcases cutting-edge aesthetics and vibrant colors, reflecting MPG's commitment to exceptional design. With optimized configurations, MPG creates a visually striking and powerful gaming experience that leads the trends.
HEAT DISSIPATION
pre-installed Exclusive Dual Layer Blades Fan
The rigid dual-layer structure minimizes vibration and generates concentrated airflow, expanding the heat dissipation range.
EXCLUSIVE DUAL LAYER BLADES FAN design
Dual Ring Blade DesignInterconnected fan blades enhance rigidity, reducing vibration for smooth operation. Dual-layer blades rotate at varying speeds, optimizing airflow and heat dissipation.
ADJUSTABLE Fan SpeedThree manual fan speed control modes regulate voltage, enabling users to optimize cooling performance - maximize airflow, minimize noise, or achieve the ideal balance.
heat dissipation performance
Equipped with exclusive Dual Layer Blades Fan for increased airflow intake, the MPG VELOX 300R AIRFLOW PZ enhances heat dissipation efficiency.
- Support three setting spaces for 360 mm radiators (Can be equipped with two 360 mm radiators simultaneously), up to thirteen fans, one Pump Reservoir, or one water cooling distro plate.
- Supports regular EATX, ATX, Micro-ATX, Mini-ITX, and Back-connect ATX motherboards, meeting various PC build requirements.
- The Dual Layer Blades Fan consists of outer and inner ring blades that rotate simultaneously, creating concentrated airflow and enhanced heat dissipation.
- Pre-installed with 2 x 160 mm ARGB Dual Layer Blades Fan at the front and 1 x 120 mm Dual Layer Blades Fan at the rear.
- The adjustable EZ bracket on the front panel supports fan sizes of 160mm x 2, 140mm x 3, and 120mm x 3, as well as a water cooling distro plate, allowing for flexible installation.
- Quick snap-and-lock PSU cover for easy assembly and streamlined cable management, optimizing the building process.
- Synergizes with compatible MSI motherboards through a USB 20Gbs (Type-C) port for high-speed data transmission.
- Removable dust filters at the to
| Brand | |
|---|---|
| Brand | MSI |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Maximum GPU Length | 15.75" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum PSU Length | 7.87" |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Front USB | Yes |
| USB Port Details | 2 x USB |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Total Number of Audio Out Por | 1 |
| Total Number of Audio In Ports | 1 |
| Front Audio In | Yes |
| Front Audio Out | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mid-tower |
| Appearance | |
|---|---|
| Window Panel | Yes |
| Window Panel Location | Side Panel |
| General Features | |
|---|---|
| Motherboard Supported | Mini ITX |
| Cooler Type | Fan/Liquid Cooler |
| Installed Fan Size | 4.72" |
| Installed Fan Size Details | 1 x 120mm |
| Fan Size Supported | 5.51" |
| Maximum CPU Cooler Height | 6.50" |
| Manufacturer | MSI |
| Number of Fans Supported | 2 |
| Number of Fans Installed | 3 |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 7 |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Internal 2.5"/3.5" | 1 |
| Number of Total Expansion Bays | 6 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 4 |
| Number of Internal 3.5" Bays | 1 |















