Visualize your victory with the MPG 321CURX QD-OLED gaming monitor. It boasts a 3840x2160 (UHD) 1700R curved 3rd-gen QD-OLED panel, 240Hz refresh rate, and rapid 0.03ms(GtG) response time. VESA certification for ClearMR 13000 and DisplayHDR True Black 400 ensures exceptionally vivid images and mitigates motion blur. OLED Care 2.0 reduces OLED burn-in risks. For console gamers, the MPG 321CURX QD-OLED provide HDMI 2.1 ports with 48Gbps bandwidth, 120Hz support, VRR, and ALLM.
- 3rd-Gen QD-OLED Panel - With stunning image quality and fast response time.
- Fastest 0.03ms GtG response time and 240Hz refresh rate.
- QD Premium Color - Ensures the color meets the market standard - Delta E≤2.
- Incredible HDR visual - VESA DisplayHDR True Black 400.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | MSI |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 1 , 500 |
| Quantum Dot Technology | Yes |
| Curvature | 1700R |
| Screen Size Class | 32" |
| Viewable Screen Size | 31.5" |
| Backlight Technology | Quantum Dot OLED |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 585 kHz |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 240 Hz |
| Curved Screen | Yes |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Quantum Dot OLED |
| Brightness | 1000 Nit |
| Response Time | 0.03 ms |
| Standard Refresh Rate | 240 Hz |
| Color Gamut | 138% sRGB |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.18140 mm x 0.18140 mm |
| Active Display Area (H x V) | 27.54" x 15.54" |
| Response Time Details | 0.03 ms GTG |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Type-C Po | 1 |
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-B | Yes |
| Number of USB 2.0 Type-A Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Number of HDMI 2.1 Ports | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Height with Stand | 18.62" |
| Depth with Stand | 12.52" |
| Width with Stand | 28.11" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Stand | Yes |
| Stand Adjustments | Pivot |
| General Features | |
|---|---|
| Built-in Devices | KVM Switch |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | MSI |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





























