IMMERSIVE YOURSELF IN THE STUNNING BRILLIANCE OF COLOR
EXPANSIVE COLORS, EXCEPTIONAL PRECISION
Wide color gamut and color accuracy elevate your work by providing vibrant, true-to-life colors. This ensures every detail is captured precisely with Delta E ≤ 2, making your creations more vivid and realistic.
EVERY DETAIL SHINES THROUGH IN UHD
The higher resolution enhances productivity and brings creative work to life with stunning depth and realism.
COLOR MODE SWITCHING AT YOUR FINGERTIPS
Easily switch between different color display modes to suit your needs, whether for photo rendering, video editing or entertainment. This quick transition ensures optimal visuals and enhances your viewing experience with just a click.
DISPLAYHDR 400
Experience the benefits of HDR technology, which enhances contrast ranges, elevates brightness levels, and provides exceptional levels of detail.
PRODUCTIVITY MADE SIMPLE & EFFECTIVE | TYPE-C DP ALT. WITH 98W PD
One cable for all and All in one. A Type-C port with DP Alt Mode and 98W Power Delivery supports high-resolution video and fast charging, simplifying connectivity and reducing cable clutter.
KVM
The KVM function simplifies your workflow by allowing seamless device switching, reducing desk clutter, and enhancing productivity. It offers an efficient solution for managing multiple devices from one monitor.
PIP/PBP
One cable for all and All in one. A Type-C port with DP Alt Mode and 98W Power Delivery supports high-resolution video and fast charging, simplifying connectivity and reducing cable clutter.
EFFORTLESSLY STAND ABOVE THE CLOUDS WITH PRODUCTIVITY INTELLIGENCE (P.I.)
Effortlessly increase your efficiency & enjoy a smart life with the exclusive MSI Productivity Intelligence (P.I.) app which provides the smartest tools with efficient functions to you while working with it everyday
- Spacious work-area with 27" 4K screen for all of your applications
- Integrated 98W USB-C power delivery for easy device charging
- Realistic and acurate colors pop with Wide Color Gamut and Factory Calibration
- Adjustable stand allows for customized ergonomic adjustments
- MSI Eye-Q Check helps monitor long-use and reminds you to rest occasionally
| Brand | |
|---|---|
| Brand | MSI |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Quantum Dot Technology | No |
| Screen Size Class | 27" |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Backlight Technology | LED |
| Curved Screen | No |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 400 Nit |
| Response Time | 4 ms |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Gamut | 124% sRGB |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.15540 mm x 0.15540 mm |
| Active Display Area (H x V) | 23.49" x 13.21" |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Response Time Details | 4 ms GTG |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Consumption | 26 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Type-C Po | 1 |
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 1 |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Height with Stand | 16.20" |
| Depth with Stand | 7.90" |
| Width with Stand | 24.10" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 75 x 75 |
| Maximum Adjustable Height | 4.33" |
| Tilt Angle | -5° to 20° |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Stand | Yes |
| Stand Adjustments | Tilt |
| General Features | |
|---|---|
| Swivel Angle | -30° to 30° |
| Pivot Angle | +/-90° |
| Built-in Devices | KVM Switch |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | MSI |





























